Forum FORUM HAWAJE Strona Główna FORUM HAWAJE
***Oficjalne forum czatu HaWaJe***
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Andrzejki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HAWAJE Strona Główna -> Święta...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:42, 15 Lis 2006    Temat postu: Andrzejki

Jak mówi stare, polskie przysłowie “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb.

Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Andrzejkowe wróżby łączą się z wierzeniami, według których w tym okresie z zaświatów przybywają na ziemię duchy. Możemy, więc za pośrednictwem wróżb zapytać je, co nas czeka w najbliższym czasie.

Podczas, gdy św. Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię św. Katarzyny, czyli 4 listopada “W święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny”.

Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki. Są one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego wieczoru w gronie przyjaciół przy “ukochanym złotym trunku” i nie tylko (wszystko zależy od waszej pomysłowości). Na ogół nie traktujemy ich poważnie, wielu z nas uważa je tylko za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że owe wróżby czasem się sprawdzają (więc, może warto spróbować?).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:43, 15 Lis 2006    Temat postu:

1.Lanie wosku.

Jest to jedna z najpopularniejszych wróżb, niezmiennie kojarząca się z wieczorem andrzejkowym. Do przeprowadzenia wróżby należy roztopić świeczkę w małym naczyniu i nalać wosk na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia nawiązywanie kontaktu z zaświatami, ale tylko dobre duch przodków mogą odsłonić nam przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale po obejrzeniu jej cienia na ścianie, łatwiej dopatrzymy się konkretów. Dzięki tej wróżbie możemy dowiedzieć się co czeka nas w nadchodzącym roku.

orzeł - osiągnięcie wszystkich zamierzonych celów
kwiat - smutek
gwiazda - powodzenie
anioł - szczęście
serce - wielka miłość

2.But za progiem.

Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż. Należy ustawić buty (z lewej nogi) rzędem na przeciw drzwi. Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, może liczyć na błyskawiczną zmianę stanu cywilnego.

3.Spodeczki.

Pod trzema spodeczkami należy schować: obrączkę, monetę i listek. Czwarty spodeczek należy pozostawić pusty. Następnie należy spodeczki zamienić miejscami oraz wybrać jedną z nich. Jeżeli trafimy na obrączkę - czeka nas miłość, listek - ślub, monetę - pieniądze. Natomiast pusta filiżanka oznacza, że nowy rok nie przyniesie nic nowego w życiu.

4.Szpilki.

Do tej wróżby potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Następnie trzeba włożyć je do kubeczka, potrząsnąć i wysypać na stół pokryty obrusem. Następnie należy odczytać, jakie literki zostały utworzone przez rozsypane szpilki. oto ich znaczenie:

A - przed tobą podróż lub przeprowadzka
E - pomyślność w szkole
H - szczęście w miłości
K - sukcesy w nauce i towarzystwie
L - uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona - ostrzega przed chorobą lub wypadkiem
M - wyjątkowo korzystna propozycja
N - dobra passa w najbliższej przeszłości
T - pomoc oddanych przyjaciół
W - uważaj na oszustów wokół ciebie
V - ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X - szczęście sprzyja ci we wszystkim.

5.Karteczka pod poduszką.

Zanim pójdziemy spać, należy włożyć pod poduszkę karteczki z wypisanymi męskimi i damskimi imionami i rano należy wyciągnąć jedną z nich. Tak będzie nazywał się twój przyszły małżonek.

6.Serce.

By wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona męskie i damskie. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej. Jeżeli nie przekłujemy żadnego, to oznacza, że na miłość trzeba jeszcze poczekać...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:43, 15 Lis 2006    Temat postu:

WROŻBY ANDRZEJKOWE

Pochodzenie tradycji wróżb andrzejkowych nie zostało dotąd dokładnie wyjaśnione. Uprawiano je na terenie całej Europy, znane były już w XII wieku (istnieje hipoteza, że nawet o wiele wcześniej). Niektórzy badacze wywodzą je nawet ze starożytnej Grecji.

Wiadomo, że był to wieczór wyłącznie matrymonialnych wróżb niezamężnych dziewcząt. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu. Dopiero pózniej wieczór wigilii świętego Andrzeja (czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada) stał się przede wszystkim zabawą zarówno dziewcząt i chłopców.Andrzejkowe wróżby przetrwały do dziś, mimo że przez stulecia Kościół potępiał je jako zabobony. Pózną jesienią po zakończeniu najważniejszych prac rolniczych, rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Wlokące się wieczory jesienne sprzyjały właśnie takim wróżbom.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:44, 15 Lis 2006    Temat postu:

WROŻBY ANDRZEJKOWE


LANIE WOSKU
Wróżby z wosku dotyczyły miłości i pomyślności w nadchodzącym roku. Przelewanie wosku przez ucho od klucza utrudniało, ale i wzmacniało wróżebną moc zabawy. Klucz jest w tej wróżbie symbolem tajemnicy, ale i płodności. Należało pózniej obejrzeć woskową płaskorzezbę lub jej cień na ścianie. Można dopatrywać się wyglądu przyszłego partnera, jego zawodu itp.

BUTY
Każda z osób zdejmuje jeden but i ustawia w rządku. Osoba, której but jako pierwszy wyjdzie za próg, pierwsza wyjdzie za mąż lub zdobędzie partnera.SNY
W całej Polsce wielką wagę przypisywano zawsze snom. Jeżeli osoba przed pójściem spać pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to w nocy z 29 na 30 listopada mógł jej się we śnie ukazać przyszły partner lub jego imię, charakterystyczny znak itp.

KARTKI Z IMIONAMI
Należy przygotować karteczki z imionami chłopców i stanąć przodem do ogniska lub świeczki, po czym rzucić karteczki za siebie. Która karteczka upadła najbliżej, to imię stanie się imieniem ukochanego. Inna wróżba polega na napisaniu na dużej kartce, imion męskich. Ktoś musi stanąć naprzeciwko osoby, która sobie wróży i trzymać kartkę niezapisaną pustą stroną. Wróżący nakłuwa szpilką papier, a przekłute imię będzie imieniem przyszłego partnera. Można też wróżyć z imion w kalendarzu. Trzeba zamknąć oczy lub w ciemnym pokoju otworzyć na chybił trafił kalendarz z imionami. W ten sposób też wywróżymy imię przyszłego wybranka.

CIASTKA
Dziewczęta powinny przygotować bułeczki lub ciastka. Trzeba rzucić kawałki ciasta domowym zwierzętom. Ta dziewczyna, której ciasto zostało zjedzone jako pierwsze, pierwsza stanie na ślubnym kobiercu. Jeżeli ciasto zostało tylko nadgryzione, oznaczało to nieszczęśliwą miłość, a zostawienie ciasta w kącie - staropanieństwo.
Można przygotować również kluski nadziewane karteczkami z imieniem ukochanego. Ta panna, której kluska pierwsza wypłynie na wierzch, może liczyć na szybki związek właśnie z tym wybrańcem.

UBRANIA
Aby poznać, kto jest komu przeznaczony wśród obecnych osób, trzeba rozwiesić obok siebie na krześle lub wieszaku płaszcze i kurtki chłopców, którzy biorą udział w zabawie. Dziewczyna z zawiązanymi oczami wybiera jedno okrycie.

WODA I STATECZKI
Zrób małe łódeczki z łupin orzechów, skorupek jaj, tekturek itp. Przytwierdz do nich małe świeczki, po jednej dla każdego uczestnika. Każda łódeczka powinna być podpisana w widocznym miejscu. Jeœli stateczki dziewczyny i chłopaka się spotkały, mogą stać się parą. Jeśli świeczka zgasła, Ÿle to wróżyło obecnej miłości.

KOŁO
Dziewczęta ustawiają się w koło. W środku nich staje chłopak, z zawiązanymi oczami. Obraca się kilka razy i wskazuje kierunek. Wskazana dziewczyna najszybciej wyjdzie za mąż.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:45, 15 Lis 2006    Temat postu:

Wróżby to stary jak ludzkość sposób na poznanie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają przed nami odrobinę nieznanego. Wróżbom miłosnym sprzyjał początek adwentu. Panny wróżyły zamążpójście w wigilię świętego Andrzeja (tj.29 listopada) a kawalerowie w przeddzień świętej Katarzyny.

Andrzejkowe wróżby przetrwały aż do dziś i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo iż przez stulecia Kościół potępiał je jako zabobony.

W Andrzejki próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio uchylić rąbka zasłony spowijającej przyszłość.

Zachęcam do spotkania w ten magiczny wieczór w większym gronie przyjaciół bo i zabawa będzie znacznie bardziej interesująca, kiedy jednak będziesz musiała spędzić ten wieczór samotnie nie załamuj się

istnieje bowiem wiele wróżb do których nie potrzebujesz towarzystwa. Możesz np. wybrać się na spacer, a wracając do domu, policzyć latarnie. Jeśli liczba jest parzysta, ślub niedaleki. Możesz też , mijając je, powtarzać w myślach: kawaler, rozwodnik, wdowiec i znów kawaler...... Na kogo wypadnie przy ostatniej latarni , ten będzie twój.

Poniżej chciałabym przedstawić parę znanych i mniej znanych wróżb, przy których możesz bawić się wyśmienicie przez cały wieczór.....

Zapraszam do miłej zabawy!Głównym powodem dla którego w wieczór andrzejkowy zaglądamy w ciemne strony magii jest chęć poznania swojego przyszłego męża. Niektóre ze sposobów wymagają dużego samozaparcia. A oto jeden z najoryginalniejszych: jeśli chcesz ujrzeć we śnie przeznaczonego Ci ukochanego, cały dzień pościj i nie pij wody. Tuż przed położeniem się do łóżka zjedz piekielnie słonego śledzia. Taka wyszukana kolacja na pewno wywoła sen o wodzie, a mężczyzna, który poda ci w nim napój, będzie ci przeznaczony.....

Lanie Wosku

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów nieustannie kojarzącym się z wieczorem andrzejkowym jest lanie wosku.

Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia bowiem nawiązywanie kontaktu z zaświatami, a tylko dobre duchy przodków mogą odsłonić przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu. Gdy puścisz wodze fantazji, dowiesz się co czeka Cię w nadchodzącym roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:45, 15 Lis 2006    Temat postu:

Andrzejkowe wróżby miłosne

Na ziemiach polskich od dawna było bardzo dużo wróżb miłosnych, z których wiele przetrwało do naszych czasów. Możemy je stosować także w ciągu całego roku, ale w wigilię św. Andrzeja (29 listopada, a nie w dzień imienin tego świętego) mają podobno największą moc. Obecnie w andrzejkowy wieczór wesoło bawią się wspólnie dziewczęta i chłopcy.Dawniej w wigilię św. Andrzeja wróżyły sobie tylko dziewczyny, natomiast chłopcy czynili to w wigilię św. Katarzyny (24 listopada). O ile w katarzynki tańce i hulanki mogły przeciągnąć się póżno w noc, to andrzejki kończyły się równo z nastaniem północy, gdyż zaczynał się wtedy adwent-okres postu-i zabawy były surowo zakazane.Andrzejki mają w Polsce bardzo długą tradycję. Wprawdzie najstarsze zapiski o andrzejkowych zabawach pochodzą już z XIII w., ale wynika z nich, że obrzędy te znane były jeszcze wcześniej.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:45, 15 Lis 2006    Temat postu:

Wybieranie owoców

Na tacy kładziesz trzy owoce, np. jabłko, cytrynę i śliwkę. Druga osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera, np. ten z lewej, z prawej czy środkowy. Jesli wybierze jabłko, oznacza to, że będziesz z kimś tworzyć szczęśliwą parę. Gdy wybierze cytrusa - żle ulokuje swoje uczucia. Wybór śliwki, wiśni lub czereśni oznacza, że jeszcze w najbliższym roku nie będzie z nikim chodzić.


Wróżenie z igliwia

Do miski z woda wrzucasz igły sosnowe lub małe listki. Jedna (oznaczona) igła symbolizuje dziewczynę, druga konkretnego chłopaka. Jeżeli obie igły zetkną się, to również młodzi połączą się ze sobą. W zabawie może wziąć udział dowolna liczba osób.Kółeczko

Dziewczęta ustawiają sie w kółeczku. Do środka wchodzi chłopak z zawiązanymi oczami. Zostaje zakręcony kilka razy, po czym na chybił trafił wybiera jedną z nich. Szczęśliwa wybranka najszybciej ze wszystkich znajdzie swojego chłopaka lub najszybciej wyjdzie za mąż.Płonące lalki

Z włóczki skręć dwie laleczki lub po prostu małe kulki, które będą symbolizować chłopaka i dziewczynę. Ustaw je obok siebie w odległości około 5 cm i podpal (najlepiej jeśli zostaną podpalone jednocześnie. Jeśli płonące laleczki upadną na siebie albo gdy ich płomienie zbliżą się do siebie, wróży to związek z upatrzonym chłopakiem. Jeśli upadły w przeciwnych kierunkach i paliły się odrębnymi płomieniami, to z planowanego związku nic nie wyjdzie.Obieranie jabłek

Należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ile jest uczestniczek zabawy. Każda z nich obierając jabłko stara się uzyskać jak najdłuższą, nieprzerwaną ostrużynę. Która wygra, ta będzie najdłużej chodzić ze swoim chłopakiem. W drugim etapie kazda dziewczyna bierze swoją ostrużynę w rękę i rzuca za plecy. Teraz należy uważnie się przyjrzeć leżącej na podłodze skórce czy nie układa się w jakąs literę alfabetu. Jeśli tak, to może być pierwsza litera imienia chłopaka, z którym będzie się w tym roku spotykać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:47, 15 Lis 2006    Temat postu:

Znaczenie liczb w miłości

Jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś o swoim partnerze, można posłużyć się liczbami. Jest to sposób szczególnie polecany wtedy, gdy z zamierzamy wstąpić w związek małżeński. Do tego celu należy wykorzystać cyfry (od 1 do 10), na które zwróciliśmy uwagę w pierwszy piątek miesiąca po ustaleniu postanowienia o dokonaniu zmiany swojego stanu. Ważne są cyfry zapamiętane we śnie z czwartku na piątek lub te, które rzuciły nam się w oczy zaraz po przebudzeniu.

Ważna jest też liczba mężczyzn i kobiet, jaką się widziało we śnie lub zaraz po przebudzeniu. Jeżeli przeważali mężczyźni, to związek najprawdopodobniej będzie udany. Jeżeli kobiet było więcej, to należy o wybranym partnerze pomyśleć z rozwagą i ocenić go bardziej krytycznie. W skrajnych przypadkach należy postąpić jeszcze bardziej zdecydowanie - jeżeli widzieliśmy same kobiety, to należy ze związku zrezygnować, zaś w przypadku samych mężczyzn - ślub można brać bez zastanowienia.

Powracając do znaczenia liczb przy wyborze partnera życiowego, poniżej zamieszczamy listę zalet i wad wybranków, na które należy zwrócić uwagę. Każda charakterystyka przypisana jest do numeru od 1 do 10. Jest to cyfra którą najbardziej zapamiętaliśmy, a którą może być liczba osób widzianych we śnie lub inny charakterystyczny znak.1.
Cechy charakteru: Wolność osobista, niezależność, swoboda myślowa, wolna miłość, optymizm, ambicja, entuzjazm, zazdrość.
Szczęśliwe dni miesiąca: 1, 11, 21, 31.
Złe dni: 4, 24.


2.
Cechy charakteru: Uczuciowość, tolerancja, optymizm, pobożność, szczodrość, gościnność, niekonsekwencja, niestałość uczuć.
Szczęśliwe dni miesiąca: 2, 12, 22.
Złe dni: 5, 15.


3.
Cechy charakteru: Samolubstwo, zazdrość, zła wola, powaga, duma, skąpstwo, melanholia, nudziarstwo, wygórowana ambicja, zdolność, przezorność.
Szczęśliwe dni miesiąca: 3, 13, 23.
Złe dni: 7, 27.


4.
Cechy charakteru: Ambicja, wesołość, honor, duma, pewność, przywiązanie, zazdrość, powaga, pochlebstwo, brak tolerancji, wybuchowość.
Szczęśliwe dni miesiąca: 4, 14, 24.
Złe dni: 8, 26.


5.
Cechy charakteru: Wytrwałość, miłosierdzie, silenie się na oryginalność, poczucie piękna, prawdomówność, odwaga, kokieteria, kłótliwość, niestałość uczuć.
Szczęśliwe dni miesiąca: 5, 15, 25.
Złe dni: 10, 30.


6.
Cechy charakteru: Zdrowy rozsądek, rozważność, powściągliwość, współczucie, zamyślenie, łatwość dostosowania się, chłód w miłości, obawa, zazdrość.
Szczęśliwe dni miesiąca: 6, 16.
Złe dni: 11, 14.


7.
Cechy charakteru: Zmienność, ruchliwość, wielość uczuć, uprzejmość, pustosłowie, chorobliwa zazdrość, miernota umysłowa, ślepa wierność idei, brak współczucia drugim.
Szczęśliwe dni miesiąca: 7, 14, 21.
Złe dni: 13, 29.


8.
Cechy charakteru: Odwaga, otwartość, uzdolnienia przywódcze, pewność, energia, troska o rodzinę, zaufanie, przedsiębiorczość, dzielność, szczerość.
Szczęśliwe dni miesiąca: 8, 16, 28.
Złe dni: 3, 26.


9.
Cechy charakteru: Stałość, wytrwałość u czuć, ostrożność postępowania, duma, spokój, upartość, społecznikostwo, religijność.
Szczęśliwe dni miesiąca: 9, 19, 29.
Złe dni: 15, 23.


10.
Cechy charakteru: Nerwowość, szczerość, punktualność, dobroć, społecznikostwo, zdolności artystyczne, wola walki ze złem.
Szczęśliwe dni miesiąca: 10, 20, 30.
Złe dni: 8, 18.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:48, 15 Lis 2006    Temat postu:

Runy

Runy są starogermańskim alfabetem, który oprócz pisma pełnił dodatkową rolę. Jego znaki posiadały magiczną moc i były bardzo często umieszczane na różnego rodzaju przedmiotach. Miały zapewnić ich posiadaczowi szczęście i chronić przed niebezpieczeństwami.

Ponieważ każda z run miała swoje ukryte znaczenie, runy wykorzystywane były do wróżenia. Sposób wróżenia może być różny. Może polegać na losowaniu jednej, wybranej runy lub kilku run z zestawu. Runy powinny być umieszczone na kamieniach, kawałkach drewna lub innym, naturalnym materiale. Ważne jest by były wykonane ręcznie na materiale pochodzenia naturalnego. Jeżeli znaki runiczne są malowane, kolor farby powinien byc czerwony.

Taki zestaw umieszcza się w woreczku i losuje odpowiednią ilość sztuk, w zależności od rodzaju wróżby. Wylosowane runy są jedynie wskazówką, która jedynie wskazuje drogę. Ich interpretacja powinna być uzależniona od naszej osobistej sytuacji i powinny nas skłonić do rozważań. W żadnym wypadku nie należy ich interpretować dosłownie, a jedynie powinny nas skłonić do rozważań.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:48, 15 Lis 2006    Temat postu:

Gwiazdy i planety

Los człowieka powiązany jest ściśle z układem gwiezdnym kosmosu i zjawiskami występującymi na gwiazdach oraz planetach. Wpływem ich na losy człowieka oraz życie ludzi na ziemi, zajmuje się nauka zwana astrologią. Już Chaldejczycy odkryli ową współzależność, egipscy kapłani ugruntowali ją w ludzkiej świadomości, a rozwinęli i upowszechnili bogowie greccy oraz rzymianie.

Nasz układ słoneczny jest jedną, harmonijną całością, zaś człowiek jest mikroskopijną cząsteczką owego układu, ulega ciągłym wpływom makro i mikrofal; w dzień odczuwa je wyraźnie, nocą odbiera we śnie.

W zależności od położenia danej planety czy gwiazdy w stosunku do Słońca, jest ona w stanie mocniej lub słabiej oddziaływać na człowieka. W podtrzymywaniu łączności człowieka ze swoja "gwiazdą" za pośrednictwem fal astralnych dużą rolę odgrywa data urodzenia człowieka, która w pewnym sensie oddaje go pod wpływy i uzależnia od rozwoju sytuacji na drodze Zodiaka.

Oto jaką rolę w życiu człowieka spełniają poszczególne gwiazdy i planety:


SŁOŃCE

Ludzie urodzeni pod znakiem lwa, a więc w okresie od 22 lipca do 21 sierpnia są szczęśliwi, bowiem niepodzielnie włada nimi Słońce. Ten czas jest czasem Słońca. Pomimo, iż Słońce jest źródłem wszelakiego życia na ziemi, to osoby urodzone w jego zakresie częstotliwości fal astralnych darzy specjalnymi walorami. Są oni najczęściej wyposażeni w silną, niepodzielną osobowość, która pozwala osiągać wszystkie zamierzone cele. Dlatego też takie osoby są z życia bardzo zadowolone.
Słońce zdolne jest darzyć swych wybrańców najwyższymi zaszczytami, mądrością, honorami, a także urodą. Szczególnie obficie wyposaża ich w talenty, poczucie piękna, dobroci, a także miłość do wzniosłych uczuć. Astrologowie zaobserwowali, ze charakter takich ludzi jest niezwykle gorący, ale rozsądny. Posiadają oni wiele przymiotów swej duszy i ciała, oraz skłonności do wszelkich zawodów.
Należy także i ta zapamiętać, że Słońce zdecydowanie panuje w tych latach, których początek przypada w niedzielę.


KSIĘŻYC

Księżyc ma ogromny wpływ na ludzi. Jest zdolny nawet zawładnąć całkowicie osobowością człowieka urodzonego w okresie od 21 czerwca do 21 lipca, to jest pod znakiem Raka — choć także może wywierać wpływ na urodzonych pod symbolem Ryby. Niezwykle silnie podporządkowuje sobie ludzi w latach, które biorą swój początek w poniedziałek, a więc w dniu poświęconym Księżycowi.
Pozostający pod jego oddziaływaniem ludzie są niestałego charakteru, często zmieniają swoje zdanie, trudno im się zdecydować na doprowadzenie spraw do końca, a także lubią zmieniać zajęcia. Ponieważ Księżyc krąży najbliżej Ziemi, wpływ jego na ludzi jest bardzo silny, szczególnie wtedy, gdy jest w pełni. W tym czasie osoby spod jego znaku nie powinny podejmować poważnych decyzji życiowych, a więc zawierać związku małżeńskiego, przystępować do egzaminów końcowych, rozpoczynać podróży o większym znaczeniu. Tylko te podróże rozpoczęte przez osoby spod znaku Księżyca, które nie przypadły na okres pełni, przynieść mogą znaczne korzyści, a nawet odmienić los na lepszy.
Księżyc ma duży wpływ także na temperament ludzi, ich wyobraźnię, oraz poczucie humoru. Podczas nowiu osoby wykazują duże ożywienie, inicjują przedsięwzięcia, tryskają humorem. Zaś w czasie ostatniej kwadry bywają ospali, trochę zniechęceni, bez polotu...


MERKURY

Osoby urodzone pod znakiem Bliźniąt, którymi rozporządza Merkury (od 21 maja do 20 czerwca) są nerwowe, ruchliwe i zmiennie do tego stopnia, iż często nie można na nich polegać.
Merkuremu oddano we władanie dzień środowy tygodnia, to też najsilniej panuje w latach, których początek przypada w środę. Urodzeni w środę ludzie, obdarzeni zostają zdolnościami do handlu i pośrednictwa oraz zawodów związanych z prawem. Bywa, że stają cię nieraz złodziejami i szalbierzami.
Astrologowie twierdzą, że Merkury jest symbolem człowieka typu umysłowego. Urodzeni pod jego wpływem potrafią dokładnie kontrolować swój umysł i sposób wypowiadania myśli. Osoby te umieją szybko myśleć, potrafią korzystnie wybrnąć z każdej sytuacji. Najczęściej są "wyrachowanymi kombinatorami, zdolnymi na zimno wszystko kalkulować. Potrafią logicznie analizować i kojarzyć związki przyczynowo-skutkowe. Zdarza się również, że są serdeczni, a nawet szczerzy.


WENUS

Wenus nazywana potocznie Gwiazdą Poranną, Jutrzenką lub Gwiazdą Wieczorną nosi nazwę starożytnej bogini piękności. Jej oddano we władanie piąty dzień tygodnia, a więc wywiera przemożny wpływ na osoby urodzone w piątek. Arbitralnie panuje nad znakami: Byka i Wagi, ma także moc oddziaływania na Ryby. Gdy nowy rok zaczyna się w piątek, cały przypisany zostaje jej siłom.
Wenus jako planeta żeńska sprzyja bardziej niewiastom niż mężczyznom. W jej latach rodzą się najładniejsze, o delikatnych rysach, gorących uczuciach, w większości blondynki. Są one piękne, mają powodzenie w miłości, są rozchwytywane w życiu towarzyskim, umieją znaleźć się w każdej życiowej sytuacji. Większość z nich odnosi duże sukcesy sercowe, a także gromadzi spore majątki i żyje luksusowo.
Mężczyźni urodzeni pod znakiem Wenus zostają głównie artystami, malarzami, muzykami, śpiewakami lub tancerzami. Tylko ci, którzy "zostali urodzeni w piątek" choć są delikatni, przy umiarkowanym stylu życia mogą żyć długo i szczęśliwie.


MARS

Mars jest planetą męską, rycerską i włada wtorkiem. Rok rozpoczynający się we wtorek jest rokiem siły, stanowczości, prób charakteru, bohaterstwa. Istnieje prawdopodobieństwo wybuchu wojen lub walk w tych latach. W przypadku gdy wojny zostają zażegnane w latach Marsowych, występują za to klęski żywiołowe.
Mars jako planeta męska nie sprzyja kobietom. Mężczyźni urodzeni pod jego znakiem są mężni, odznaczają się stałością charakteru i męstwem, zdolni są do wielkich wyrzeczeń, poświęceń, bohaterstwa, a nawet męczeństwa. Tacy ludzie są najczęściej ludźmi czynu i walki. Większość mężczyzn spod wpływu Marsa to ludzie intelektu, nauki i odwagi, dlatego śmiało wypowiadają swoje myśli. Są także nielitościwi, o gwałtownym usposobieniu, trudni w dyskusjach, nieraz chełpliwi.
W przyjaźni oraz miłości Mars rodzi gwałtowne namiętności, co często burzy dotychczasowe układy, oddala przyjaciół i zniechęca bliskich. Mężczyźni spod znaku Marsa najczęściej wchodzą w związki z kobietami urodzonymi pod znakiem Wenus. Takie związki nie zawsze bywają szczęśliwe.


SATURN

Saturn panuje w latach, które biorą swój początek w soboty, bowiem jemu ten dzień przypisano. Ma niezaprzeczalny wpływ na tych, którzy rodzą się w soboty, a zwłaszcza po południu. Planeta ta wywiera wpływ na znak Koziorożca. Określana jest jednoznacznie jako planeta zimna, wielkiego nieszczęścia, niepowodzeń w życiu i miłości, kłopotów oraz zmartwień. A osoby urodzone pod jej kuratelą są tak zimne jak sam Saturn.
Osoby spod jego znaku są słabe, chorobliwe, podatne na dolegliwości psychiczne. Bywa też, że Saturn obdarza obrane osoby przywilejami, a nawet sławą oraz majątkiem. Przeto czasem w nieszczęściu, bywa i szczęście...
Zdarza się dośyć często, że w roku Saturna wybuchają wojny, jest także wiele klęsk żywiołowych.
Często osoby spod znaku Saturna są usposobienia niestałego, gniewliwi, przewrotni, skryci, a nierzadko o powierzchowności odrażającej. Z zawodu bywają często rolnikami.


URAN

Ludzie urodzeni pod znakiem Wodnika są pod bezpośrednim wpływem planety Uran, a jej główną cechą są tendencje uzewnętrzniania myśli wolnościowych. Dlatego też Uran zwany jest planetą wolności. Często ludzi znajdujących się w sferze jego wpływów pobudza do walki o wolność, sprawiedliwość, lepsze jutro, niezależność osobistą, prawo swobodnego wypowiadania swoich myśli. Astrologowie twierdzą nawet, że w dużej mierze interpretacja praw narodów uzależniona jest od zjawisk występujących na planecie Uran.


PLUTON

Znak Skorpiona jest pod działaniem planety Pluton. W mitologii greckiej Pluton był władcą świata grobowego, podziemnego. Gdy ludzie na Ziemi błagali go, by był dla nich życzliwszy, zezwalał swej żonie Prozerpinie na wyjście z podziemia i odwiedzenie świata raz w roku. Przybycie żony Plutona zwiastowało wiosnę, budzenie się nowego życia, zwycięstwo nad śmiercią i wywoływało powszechną radość. Dlatego właśnie Pluton związany jest ściśle ze śmiercią i odrodzeniem życia.
Osoby urodzone pod znakiem Skorpiona pozostają pod dużym wpływem Plutona, który wyzwala szalony popęd płciowy, zwielokrotnia życie seksualne. Kieruje również życiem płodu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MajAaAaa
AdministratorDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:49, 15 Lis 2006    Temat postu:

Ciekawostki
Europa zawdzięcza wiele, Św. Andrzejowi - jest patronem Szkocji, Rosji i Grecji.
Św. Andrzej został ukrzyżowany 30 listopada, 70 roku w mieście Patras. Zginął na krzyżu w kształcie litery 'x' - stąd wzięła się nazwa krzyż świętego Andrzeja
Krzyż Św. Andrzeja określany jest również krzyżem dziesiętnym (crux decima), kreślony był na czole umierających ludzi. Obecnie jest głównie wykorzystywany, jako znak drogowy, oznaczający przejazd kolejowy.
Dawniej na wróżenie na andrzejkach mogły pozwolić sobie tylko panny. Kawalerowie wróżyli sobie w katarzynki, obchodzone 24 listopada.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
czerwona_sukienka
Młody HawajowiczDołączył: 29 Paź 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:51, 15 Lis 2006    Temat postu:

Andrzejki – dzień świętego Andrzeja. Obchodzone w Polsce: w noc z 29/30 XI, zaś w Szkocji: 30 listopada. Pierwotnie tylko przez panny (dla chłopców były "katarzynki"), obecnie jest imprezą skupiającą młodzeż obojga płci.

Święto pochodzące ze Szkocji. Tam czci się je hucznie, jedząc i pijąc.

W Polsce w czasie tego dnia wróży się przyszłość w postaci lania wosku na zimną wodę często przez klucz. Ta wróżba przeznaczona jest dla wszystkich uczestników zabawy andrzejkowej.

Inna znana powszechnie wróżba, związana z "andrzejkami", przeznaczona jest tylko dla niezamężnych panien na wydaniu. Uczestniczki zabawy ustawiają swoje buty gęsiego jeden za drugim, przy czym ostatni trzewik przestawiany jest potem na początek kolejki, która zmierza do progu drzwi wejściowych. Wierzy się, że ta panna, której bucik pierwszy przekroczy próg izby pierwsza też wyjdzie za mąż.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HAWAJE Strona Główna -> Święta...
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin