Forum FORUM HAWAJE Strona Główna FORUM HAWAJE
***Oficjalne forum czatu HaWaJe***
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Do łódzkich fabryk wraca życie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HAWAJE Strona Główna -> Wiadomości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Satii
Hawajowicz



Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:50, 31 Gru 2006    Temat postu: Do łódzkich fabryk wraca życie

Do słynnych łódzkich fabryk wraca życie - robi się w nich zakupy i dobrze bawi. Długie kolejki czekają, by w fabrykach zamieszkać. Czerwona cegła nagle stała się najbardziej pożądanym towarem w Łodzi. No i miasto doczekało się wielkiego rynku z fontanną i plażą

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Satii
Hawajowicz



Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:51, 31 Gru 2006    Temat postu:

Kiedy w latach 90. upadał polski przemysł lekki, wraz z nim padały gigantyczne, budowane w XIX wieku fabryki. Przez prawie 15 lat stare przędzalnie, bielniki i elektrownie - wizytówki fabrycznej Łodzi - świeciły pustkami. Nikt nie wiedział, co z nimi zrobić. Nie było pieniędzy ani na ratowanie przemysłowych zabytków, ani nawet na ich zabezpieczanie. Złomiarze - typ postaci znany z łódzkiego filmu "Edi" Trzaskalskiego - załatwiali resztę. Metalowe elementy trafiały do skupów, a ceglane ruiny straszyły w centrum.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Satii
Hawajowicz



Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:51, 31 Gru 2006    Temat postu:

Odkrywanie architektury przemysłowej

Specyfiką Łodzi jest bowiem to, że fabryki stoją tu wzdłuż głównych ulic miasta, sąsiadując z kamienicami czy pałacami dawnych fabrykantów.

Najpierw przestrzeń pofabryczną odkryła nauka. Konkretnie wyższe uczelnie, którym napływ studentów płacących czesne pozwolił na przeprowadzenie kosztownych remontów. I tak np. w posiadłości Scheiblera mieści się Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania, a pałacyk fabrykanta Biedermanna zagospodarowały dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego. W pofabrycznych budynkach ulokowały się też prywatna Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna i biblioteka Politechniki Łódzkiej.

Potem do fabryk trafił handel i rozrywka. Gigantycznym kompleksem fabrycznym Izraela Poznańskiego - to tu Wajda kręcił "Ziemię Obiecaną" - zainteresowała się kilka lat temu francuska firma Apsys, która szukała w Polsce miejsc na inwestycje. Na 27 hektarach w samym centrum miasta Francuzi stworzyli centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura. Pierwsi goście odwiedzili je w maju tego roku. Po trzech miesiącach widać, że łodzianom najbardziej przypadł do gustu urządzony tam rynek.

To ważny element. Bo Łódź, miasto o układzie liniowym, nie miała dotychczas głównego placu. Jego rolę pełniła najdłuższa handlowa ulica w Europie - Piotrkowska. Dostała go dopiero teraz i to od razu 3,5-hektarowy, czyli dwukrotnie większy niż rynek staromiejski w Warszawie. Trysnęła tu najdłuższa fontanna w Polsce, na czas wakacji stworzono prawdziwą plażę. Rynek jest otwarty dla wszystkich przez całą dobę.

W sumie w Manufakturze odnowiono aż 13 poprzemysłowych zabytków - dwanaście hal, m.in. tkalnię, wykańczalnię czy drukarnię, oraz bramę wjazdową. Gigantyczna inwestycja kosztowała 200 mln euro.

- Odkryto, że architektura przemysłowa to również dobro kulturowe, więc szansy w akcjach rewitalizacyjnych upatrują kulturoznawcy i historycy sztuki - mówi Ewa Rewers, prof. UAM, teoretyk kultury.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Satii
Hawajowicz



Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 11:52, 31 Gru 2006    Temat postu:

Moda na lofty

W tym roku stare fabryki zwróciły uwagę deweloperów. Australijski inwestor właśnie rozpoczął przerabianie przędzalni Scheiblera na mieszkania, nazywane z amerykańska loftami. Lofty rozpaliły do czerwoności wyobraźnię nie tylko łodzian. Chętni z całego świata pchają się tu drzwiami i oknami. Anglicy, Holendrzy, Hiszpanie, Amerykanie i Australijczycy. Menedżerowie, artyści, inżynierowie, finansiści wszyscy kupują lofty "U Scheiblera".

- Codziennie odwiedza nas kilkadziesiąt osób zainteresowanych mieszkaniem w fabryce - mówi Piotr Fiuk, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Opal Property Developments, która buduje łódzkie lofty. - Telefony dzwonią bez przerwy. Z pierwszych oferowanych przez nas 208 apartamentów już wszystkie mają nabywców. W Łodzi wszyscy opowiadają sobie o paniach, które z reklamówkami pełnymi gotówki wybrały się do przędzalni "na lofty".

Australijczycy z Opal Property Developments trafili w niezwykle atrakcyjną lukę na rynku nieruchomości. Rozkład apartamentów w tej ciągnącej się 200 metrów fabryce odpowiada singlom i młodym parom. Mniejsze lofty to kawalerki. Większe są najczęściej dwu-, trzypoziomowe apartamenty z antresolami i tarasami na dachu. Ceny zaczynają się już od 3,6 tys. zł za metr kwadratowy w najmniejszych 42-metrowych kawalerkach i rosną wraz z powierzchnią, ilością pięter i dostępem do dachu przędzalni. Tanio, ale taka jest specyfika łódzkiego rynku nieruchomości, na którym ceny należą do najniższych w kraju. Apartament 138-metrowy z fragmentem wieży i tarasem można było kupić za 550 tysięcy.

Twarzą loftów został aktor Borys Szyc. On też zamieszka w zabytkowej przędzalni. Kilka dni temu kręcił reklamówkę tej inwestycji, bo Australijczycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. To niejedyna znana osoba, którą lokatorzy loftów "U Scheiblera" będą mieli za sąsiadów. Mieszkanie w fabryce wybrali też muzycy z Blue Café oraz prezenter telewizyjny Olivier Janiak. Fabrykę co dzień zwiedzają cudzoziemcy, których urzeka industrialna architektura. - Projekt wygląda unikalnie - mówi John Mortensen, Duńczyk. - Zakup apartamentu traktuję jako inwestycję i jestem pewien, że udaną.

Także Polacy z innych miast podkreślają wyjątkowość projektu. - Lubimy starocie i antyki, dlatego szukamy mieszkania z klimatem - mówią Ewa Nilsson i Bartłomiej Żukowski, którzy przyjechali z Warszawy. - A w przędzalni jest tradycja i atmosfera, której w stolicy nie ma.

Brak terenów pod mieszkaniówkę paradoksalnie Łodzi się opłacił. Kolejni inwestorzy łakomią się na tereny pofabryczne, bo ta uzbrojona przestrzeń w centrum miasta to wielkie wyzwanie dla urbanistów i architektów.

Fabryki mają szansę raz jeszcze zapracować na lepszą przyszłość Łodzi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HAWAJE Strona Główna -> Wiadomości
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin