Forum FORUM HAWAJE Strona Główna FORUM HAWAJE
***Oficjalne forum czatu HaWaJe***
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Adam i Ewa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HAWAJE Strona Główna -> Kultura i rozrywka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bLu_
Młody Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:44, 30 Paź 2006    Temat postu: Adam i Ewa

Adam i Ewa - wg biblijnej Księgi Rodzaju (I Księgi Mojżeszowej) pierwsi ludzie, choć wg niektórych interpretacji Ewa (kobieta stworzona z żebra w Księdze Rodzaju 2,21) nie jest tą samą kobietą która została stworzona w Księdze Rodzaju 1,27, czyli wg tej interpretacji Adam byłby pierwszym mężczyzną, ale Ewa drugą kobietą.

Św. Adam (hebr. אדם) - człowiek (mężczyzna), dosł. czerwony (od koloru ziemi, z której został ulepiony).

Według Księgi Rodzaju (Rdz 1,26-27; Rdz 2,7) Adam został stworzony przez Boga Jahwe szóstego dnia i umieszczony w ogrodzie Eden, aby go doglądał i uprawiał. Aby nie był sam, Bóg z jednego żebra Adama stworzył pierwszą kobietę - Ewę.

Św. Ewa (hebr. חוה Hawwah - budząca życie, z aram. Hewja - wąż), matka wszystkich żyjących.

Adam i Ewa przeciwstawili się woli Boga zrywając owoc z Drzewa Poznania Dobra i Zła. Spowodowało to ukaranie ich wygnaniem z ogrodu i przekleństwem: wobec Adama, reprezentującego przyszłą ludzkość, Bóg postanowił: "W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3,17-19); kobieta nadto została obarczona trudami brzemienności, bolesnością narodzin oraz dominacją męża. Przez ten czyn obarczyli całą ludzkość grzechem pierworodnym.

Synami Adama i Ewy byli Kain i Abel, a także Set, którego potomkiem został Noe. O innych potomkach nic konkretnie nie wiadomo. Adam według Biblii żył po wygnaniu z Raju 930 lat.

"Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz i dał mu na imię Set. A po urodzeniu Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki. Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł" (Rdz 5,3-4)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bLu_
Młody Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:45, 30 Paź 2006    Temat postu:

Adam - imię męskie pochodzenia semickiego. W języku hebrajskim אדום adom oznacza czerwony, od koloru ziemi z której Adam był ulepiony. Według religii abrahamicznych Adam był pierwszym mężczyzną, stworzonym na "obraz i podobieństwo" Boga. Wraz ze stworzoną później Ewą, dali początek wszystkim żyjącym ludziom. Imienia Adam używa się także w odniesieniu do Jezusa Chrystusa określając go Nowym Adamem.

Adam imieniny obchodzi: 6 kwietnia, 16 maja i 24 grudnia.

Zobacz też: Adam i Ewa, jabłko Adama, Szczyt Adama, Most Adama, Eden.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
bLu_
Młody Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:45, 30 Paź 2006    Temat postu:

Ewa – imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, od rdzenia חוה hayyah - życie (czyli 'dająca życie'), według Biblii pierwsza kobieta, żona Adama, matka wszystkich ludzi (zob. Adam i Ewa). Z Septuaginty - greckiego przekładu Biblii - zostało przejęte do łaciny w formie Eva. Imię to bywa wyprowadzane też z arabskiego słowa hayya 'wąż'.

Ewa imieniny obchodzi: 14 marca i 24 grudnia.

Zdrobnienia: Ewka, Ewcia, Ewunia, Ewusia, Ewuńcia

Znane osoby noszące imię Ewa:

Ewa Bandrowska-Turska
Ewa Bem - piosenkarka
Ewa Białołęcka - pisarka
Ewa Błaszczyk - aktorka
Eva Braun - żona A. Hitlera
Ewa Braun - polska scenograf
Ewa Demarczyk - piosenkarka
Ewa Drzyzga - prezenterka telewizyjna
Ewa Gawryluk - polska aktorka
Eva Herzigová - czeska modelka
Ewa Kasprzyk - aktorka
Avril Lavigne - kanadyjska piosenkarka muzyki POP
Ewa Lipska - poetka
Eva Longoria - modelka
Ewa Łętowska - prawnik
Ewa Malik - posłanka
Ewa Sałacka - aktorka
Ewa Sonnet - piosenkarka polska, modelka
Ewa Sowińska - posłanka
Ewa Szelburg-Zarembina
Ewa Wachowicz - miss polonia 1992
Ewa Wencel - aktorka
Ewa Ziętek - aktorka
Ewa Złotowska - aktorka


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Merbi_
Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:46, 30 Paź 2006    Temat postu:

Starzenie się to zmniejszenie zdolności do odpowiedzi na stres środowiskowy, które pojawia się w organizmach wraz z upływem czasu, naturalne i nieodwracalne nagromadzenie się uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, przerastające zdolności organizmu do samonaprawy. Starzenie się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby (np. choroby krążenia, Alzheimera, nowotwory), wreszcie prowadzi do śmierci.

Nauka zajmująca się starzeniem to gerontologia. Gerontologii nie należy mylić z geriatrią, która jest nauką o chorobach wieku podeszłego.

Charakterystyczne objawy starzenia:

utrata masy mięśni i kości,
zmniejszenie elastyczności skóry,
pogorszenie ostrości wzroku i słuchu,
wydłużony czas reakcji.
Wpływ środowiska może znaczenie zmienić długość życia większości organizmów. Usunięcie negatywnych czynników z otoczenia oraz zmiany w fizjologii mogą znacznie wydłużyć oczekiwany wiek, w którym dany osobnik umrze ze starości. Przykładem może być wydłużenie życia ludzi w XX wieku oraz eksperymenty dokonane na długowiecznych nicieniach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Merbi_
Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:46, 30 Paź 2006    Temat postu:

Starość i rozmnażanie
Starzenie dotyczy organizmów, których geny zapewniają sobie przetrwanie poprzez wytwarzanie potomstwa w procesie zapłodnienia. Kiedy dość organizmów potomnych osiągnie już dojrzałość, to życie rodziców traci znaczenie w procesie replikacji genów.

Jeżeli przetrwanie poszczególnych genów możliwe jest przez oddzielenie się od macierzystego osobnika identycznej genetycznie części organizmu lub podział, to starzenie się nie ma miejsca. Nowe osobniki powstające po podziale są identyczne. Żadnego z nich nie można zakwalifikować jako rodzica ani jako dziecka. Nie da się określić wieku takiego organizmu.

Niewielki procent ziemskich organizmów stanowi wyjątek przeczący sformułowaniom zawartym w dwóch powyższych akapitach.

Wiele organizmów żyjących w naturze podlega tak silnej presji otoczenia, że giną jeszcze przed pojawieniem się oznak starości.


[edytuj] Wpływy środowiskowe kontra geny
Na proces określonego przez geny starzenia się wpływają często szkodliwe czynniki środowiskowe: np. "starzenie się" skóry w wyniku działania słonecznego promieniowania ultrafioletowego czy "starzenie się" płuc pod wpływem toksyn zawartych w zanieczyszczonym powietrzu lub dymie tytoniowym.


[edytuj] Różne teorie na temat procesu starzenia
Proces starzenia się jest bardzo złożony. Jego źródła leżą w wielu różnych mechanizmach. Starzenie dotyczy wszystkich organizmów wielokomórkowych. Proces jest zależny od działania genów oraz wpływu otoczenia na organizm.

Wszystkie teorie starzenia można podzielić na opierające się na zaprogramowanej śmierci oraz na kumulacji błędów. Teorie zaprogramowanej śmierci zakładają, że czas życia organizmu jest odliczany przez biologiczne zegary. Kiedy zegary odliczą pewną liczbę włącza się proces samobójczej śmierci organizmu. Teorie kumulacji błędów, winą za proces starzenie obarczają negatywny wpływ środowiska. Czynniki mutagenne powodują błędy w kopiowaniu genów, które kumulują się dzięki przenoszeniu do kolejnych pokoleń komórek. W pewnym momencie procent błędów przekracza pewien poziom i organizm nie potrafi ich już naprawić, co doprowadza do śmierci.


[edytuj] Teorie ewolucyjne
Teorie ewolucyjne występują w dwóch postaciach. Ewolucjoniści postulujący teorię doboru grupowego traktują starzenie się jako altruistyczny czyn jednostki. Naukowcy opierający swoje hipotezy na teorii samolubnego genu wskazują na starzenie się jako nieuchronny skutek rozmnażania płciowego.


[edytuj] Altruistyczne samobójstwo
Zgodnie z teorią doboru grupowego podstawową jednostką podlegającą doborowi naturalnego jest grupa osobników. Jeżeli organizmy nie przemieszczają się zanadto każdy z osobników może zakładać, że jego sąsiedzi należą do tej samej grupy wewnątrz gatunku. Jeżeli osobnik umrze ze starości pozostawi zasoby środowiska dla młodszych organizmów, których materiał genetyczny podległ mniejszej ilości mutacji. Jednocześnie młodzież ma większe szanse na udane wychowanie potomstwa. Wobec tego faktu stary osobnik altruistycznie poświęca się aktywując w sobie geny samobójczej śmierci ze starości. Oczywiście decyzja o samobójstwie nie jest podejmowana świadomie, lecz na poziomie komórkowym. Osobniki działające altruistycznie rozprzestrzeniają się w otoczeniu, bo młodsze osobniki z tą samą cechą mogą wydać więcej potomstwa. Altruistyczna śmierć ze starości staje się powszechna.


[edytuj] Geny porzucają organizm
Zgodnie z teorią samolubnego genu, podmiotem ewolucji są pojedyncze geny. Geny zawierają plany budowy organizmów, które rozmnażając się tworzą repliki tych genów. Gen zwiększający szanse na swoją replikację jest preferowany przez dobór naturalny. Staje się powszechny w środowisku.

Jeżeli organizm rozmnaża się przez podział lub wegetatywnie, to geny dążą do jak najdłuższego przetrwania każdego jego fragmentu. Wynika to z faktu, że prawie każda komórka takiej istoty żywej może rozpowszechnić geny w środowisku. Organizm potomny jest kawałkiem organizmu rodzicielskiego. Niektóre fragmenty rodzica, które przeszły do potomka mogą być starsze lub młodsze. Pojęcie wieku dla takich organizmów nie ma większego sensu. W takiej sytuacji zjawisko starości nie występuje, bo dobór naturalny preferuje geny zwiększające przeżycie każdego kawałka swojego organizmu. Geny letalne, powodujące śmierć fragmentu organizmu, zostają wyeliminowane, bo doprowadzają zawsze do obniżenia szansy swojej replikacji

Kiedy organizm ma w cyklu rozwojowym fazę zapłodnienia, wtedy geny dążą tylko do wytworzenia jak największej ilości komórek rozrodczych. U niektórych organizmów dodatkowo dbają też o wychowanie potomstwa do odpowiedniego wieku. Geny organizmów przechodzących fazę zapłodnienia aktywują się w określonym czasie mierzonym od tego momentu, co pozwala na budowę bardzo złożonych organizmów.

Geny letalne aktywujące się w młodym wieku dobór naturalny szybko eliminuje. Dzieje się tak, bo nie pojawiła się jeszcze odpowiednia ilość potomstwa. Jednak wraz z każdym kolejnym wydanym potomkiem presja ewolucyjna na geny letalne spada. Te aktywujące się w wieku podeszłym, nie są już tak szybko usuwane przez dobór naturalny. Geny letalne aktywne na starość rozpowszechniają się w środowisku, bo ich posiadacz ma już dzieci, które noszą te geny w sobie. Co więcej niektóre geny korzystne w młodości na starość stają się letalne, co zwiększa ich szansę przetrwania.

Dla każdego organizmu przechodzącego fazę zapłodnienia pojawia się pewien wiek, kiedy szansa aktywacji genów letalnych gwałtownie rośnie i to staje się biologiczną granicą ich maksymalnego wieku. Nieśmiertelne geny zapewniły już sobie przetrwanie, więc mogą porzucić i tak śmiertelny organizm na pastwę środowiska.

Charakter procesu ewolucji powoduje, że z pewnym prawdopodobieństwem może się pojawić organizm zaprzeczający przedstawionej powyżej zasadzie ogólnej.


[edytuj] Starość i modyfikacja DNA
Ostatnie eksperymenty na nicieniach z gatunku Caenorhabditis elegans pokazały, że starzenie po części regulują geny. Dzięki inżynierii genetycznej udało się dwukrotnie wydłużyć średni czas życia tego organizmu. Okazało się, że niektóre mutacje insulinopodobnego czynnika wzrostu w nicieniach, pchłach oraz myszach powodują spowolnienie procesu starzenia.


[edytuj] Starzenie na poziomie komórki
Kolejnym obszarem badawczym nad problemem zaprogramowanej śmierci stały się telomery. Telomery przez swoją zdolność do skracania się podczas każdego podziału komórki, mogą wpływać na powolne starzenie się całego organizmu.


[edytuj] Wolne rodniki
Postuluje się, że postępująca niewydolność molekularnych mechanizmów chroniących przed wolnymi rodnikami powstającymi stale w komórkach organizmu, mogą być kolejnym czynnikiem przyspieszającym starzenie. Ich negatywne działanie na błony komórkowe może powodować pogarszanie się kondycji komórek.

Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki zdolne do samodzielnego istnienia, mające jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Dzięki temu rodniki są nietrwałe, ale bardzo aktywne chemicznie. W organizmach żywych mogą one powstawać w reakcji enzymatycznych lub spontanicznie. Najczęściej występującymi wolnymi rodnikami w organizmach żywych są reaktywne formy tlenu (RFT), czyli:

tlen singletowy,
ozon,
rodnik wodoronadtlenkowy,
anionorodnik ponadtlenkowy,
rodnik hydroksylowy,
Równie ważny jest nadtlenek wodoru, który nie jest wolnym rodnikiem, ale odgrywa ważną rolę w procesach oksydacyjnych powstawania wolnych rodników. Nadtlenek wodoru powstaje w wyniku redukcji tlenu cząsteczkowego lub w wyniku dysmutacji rodnika ponadtlenkowego przez SOD. Redukowany jest przez katalazę do wody i zwykłego tlenu cząsteczkowego. Czas połowicznego rozpadu jest uzależniony od aktywności katalazy i peroksydazy glutationowej, dlatego jego czas trwania jest na tyle długi, że może przenikać przez błony komórkowe i „wędrować” po całym organizmie.

Prekursorem kaskady reakcji wolnorodnikowych jest anionorodnik ponadtlenkowy: O2•- Powstaje on w wyniku jednoelektronowej redukcji tlenu cząsteczkowego. Jest produktem końcowym lub pośrednim wielu reakcji enzymatycznych. Rodnik hydroksylowy jest najbardziej niebezpieczny dla ludzkiego organizmu. Głównym źródłem rodników hydroksylowych w organizmie jest reakcja Fentona, w której katalizatorami są kationy żelaza i miedzi:

H2O2 + Fe + 2 = OH0 + OH − + Fe + 3
Drugim źródłem rodników hydroksylowych jest reakcja Habera-Weissa:


Wolnorodnikowa teoria starzenia się opiera się na sprawności reakcji łańcucha oddechowego. Z wiekiem jego sprawność jest coraz niższa, czego skutkiem jest wzmożona produkcja anionorodników ponadtlenkowych O2•-, które same inicjują łańcuch reakcji wolnorodnikowych lub z których to powstają rodniki hydroksylowe. W wyniku reakcji wolnorodnikowych RFT ze związkami organicznymi powstają związki chemiczne o nieznanej strukturze i własnościach biochemicznych, które mogą być przyczyną powstania wielu patologii.

Stany chorobowe, w których etiologii lub przebiegu udokumentowano uczestnictwo RFT:

Choroba nowotworowa; mechanizm w sferze hipotez.
Miażdżyca.
Zawał mięśnia serowego.
Katarakta.
Ostra niewydolność oddechowa.
Choroba Parkinsona.
Reumatoidalne zapalenie stawów.
Rozedma płuc.
Choroby neurologiczne.

[edytuj] Teorie związane z systemem odporności
Niektórzy badacze uważają, że mechanizm starzenia został wbudowany w żywe organizmy, aby chronić je przed rakiem. W zmianach nowotworowych pierwszym stadium rakowacenia jest przełamanie przez komórki górnej blokady ilości podziałów. Komórki rakowe są wieczne, gdyby tylko organizm nie zmarł, mogłyby się dzielić w nieskończoność.


[edytuj] Dodatkowe informacje
Przedwczesna śmierć owieczki Dolly na skutek przedwczesnego starzenia może rzucić nowe światło na związek starości oraz klonowania kręgowców.

Istnieje bardzo rzadki zespół zaburzeń genetycznych nazywany progerią. Powoduje ona gwałtowny proces starzenia, który dotyka już dzieci objęte tą chorobą. W numerze Nature z maja 2003 roku opisano prawdopodobne przyczyny progerii Hutchinsona-Gilforda. Autorzy sugerują poważne uszkodzenie DNA, jako źródło tego zaburzenia.


[edytuj] Psychologia starości
Zagadnieniem tym zajmuje się psychogeriatria - dziedzina badająca zjawiska psychiczne i biologiczne, zaczynające się po 50 roku życia, a występujące głównie u osób w wieku senioralnym. Specyficzne dla starości zjawiska biopsychiczne to zmniejszenie elastyczności struktur poznawczych i adaptacji, możliwości kontaktowania się z otoczeniem, wzrost poczucia izolacji społecznej, a także nawarstwione kryzysy psychiczne - utrata partnera życiowego, syndrom opuszczonego gniazda, lęk przed przyszłością, negatywny bilans życia. Zacierają się granice między normą i patologią, będące wyrazem zmienionego rozumienia rzeczywistości, co implikuje liczne objawy psychopatologiczne.

Psychologia starości stawia przed sobą następujące zadania:

badanie stopnia wydajności i możliwości obciążenia seniorów,
poszukiwanie możliwości terapeutycznych wpływania na proces starzenia się,
kształtowanie odpowiedniego otoczenia.
Zobacz też: zespół Diogenesa

[edytuj] Starość i społeczeństwo

[edytuj] Demografia
Starzenie się społeczeństw. W większości współczesnych społeczeństw obserwuje się ich starzenie. Ilość narodzin maleje i proporcjonalny udział ludzi starych, poza okresem produktywności rośnie. Powoduje to problemy finansowe systemów emerytalno-rentowych.


[edytuj] Cywilizacja
Badania aktów zgonów w USA wykazały, że istnieje szereg czynników powodujących przedwczesne starzenie się oraz doprowadzających do śmierci Amerykanów:

nałogowe używanie tytoniu (18,1% procent zgonów),
zła dieta oraz brak ćwiczeń (16,6%),
alkohol (3,5%).
Szybki rozwój cywilizacji powoduje pojawienie się czynników wydłużających średnią długość życia całej populacji. Jednak osoby podatne na otyłość lub łatwo ulegające nałogom stają się ofiarami rozwoju. Ich średnia długość życia staje się krótsza niż dla reszty społeczeństwa.


[edytuj] Religia

[edytuj] Judaizm i chrześcijaństwo
Proces starzenia się człowieka zgodnie z Biblią to kara Boga. Księga Rodzaju opisuje życie ludzi w raju, gdzie byli nieśmiertelni. Na skutek grzechu pierworodnego Bóg wygnał ich z Edenu i zabronił im spożywać owoce z drzewa życia. Ludzie trafili na ziemię, a źródła nieśmiertelności strzeże płomienisty miecz wirujący oraz cherubiny: Księga Rodzaju Rozdział 3 - Upadek pierwszych ludzi, wers 18:

W pocie oblicza twego będziesz pożywał chleba, aż się nawrócisz do ziemi, gdyżeś z niej wzięty; boś proch, i w proch się obrócisz.
W okresie między upadkiem w grzech, a potopem ludzie mieli żyć blisko 1000 lat (np. Matuzalem - Rdz 5,27) . Kreacjoniści tłumaczą ten fakt odmiennym środowiskiem naturalnym. Po potopie Bóg skrócił życie człowieka, ustanawiając nieprzekraczalną granicę - 120 lat (Rdz 6,3). W wieku X p.n.e., król Dawid stwierdził, że ludzie o dużej sile żywotnej dożywają najwyżej 80-ciu lat (Ps 90,10).


[edytuj] Buddyzm
Proces starzenia się człowieka według Buddy jest skutkiem jego niedoskonałości. Jeżeli człowiek dąży do realizacji swoich doczesnych pragnień zamiast doskonalić swoją wolę zostaje uwięziony w niekończącym się cyklu narodzin i śmierci. Jednak mnich dzięki medytacji może wyswobodzić swoją duszę i osiągnąć oświecenie:

DHAMMAPADA - Ścieżka Prawdy Buddy wers 155 - rozdział Starość:

Ci, którzy w młodości nie wiedli świętego życia albo nie zdołali nagromadzić duchowych bogactw, marnieją niczym stare żurawie u stawu, w którym nie ma ryb.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Merbi_
Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:47, 30 Paź 2006    Temat postu:

Taoizm
Taoiści wierzą, że nieśmiertelność jest możliwa do uzyskania na drodze osiągnięcia jedności z tao. W chińskiej legendzie wymienia się imiona ludzi, którzy mieli osiągnąć nieśmiertelność.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Merbi_
Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:47, 30 Paź 2006    Temat postu:

ADAM I EWA

Pan Bóg stworzył dla pierwszych ludzi - Adama i Ewy - piękny rajski ogród. Rosły w nim różne drzewa, a ich owoce były bardzo smaczne.
Jedno drzewo rodziło owoce, których Adamowi i Ewie nie wolno było zrywać. Było to drzewo poznania dobra i zła. Bóg powiedział do nich - "Jeśli zjecie owoc z tego drzewa - to umrzecie".
Adam i Ewa byli posłuszni nakazom Boga, ale pojawił się w ogrodzie nieprzyjaciel Boga - przebiegły wąż, który powiedział do Ewy: "Kiedy zjecie owoc z tego drzewa, będziecie jak Bóg znali dobro i zło, ale nie umrzecie."
Ewa posłuchała węża i zerwała owoc z zakazanego drzewa, skosztowała i dała swemu mężowi, Adamowi.
Kiedy Adam i Ewa zjedli owoc z zakazanego drzewa, zobaczyli, że są nadzy. I ukryli się przed Panem Bogiem, przestraszeni, bo wiedzieli, że postąpili bardzo źle. Zasłużyli na karę.
Pan Bóg nakazał im, by opuścili ogród, w którym byli bardzo szczęśliwi. Musieli teraz zdobywać pożywienie ciężką pracą. Wiedzieli już, że Bóg mówił prawdę, chciał by zawsze byli blisko Niego. Ale Adam i Ewa nie uwierzyli Bogu. Zamknęły się bramy raju. Pierwsi ludzie utracili dar Pana Boga-szczęśliwe życie ze swoim Swórcą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Merbi_
Hawajowicz



Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 130
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 11:48, 30 Paź 2006    Temat postu:

„Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.
A ziemia była pustkowiem i chaosem.”
Ale Bóg nie chciał żeby wszystko było ciemnością i stworzył przepiękny świat pełen roślin i zwierząt.
Zaś ostatniego dnia Bóg stworzył człowieka. Był to mężczyzna imieniem Adam.
Bóg widział jednak że Adam czół się osamotniony:
„Wtedy zesłał Pan Bóg głęboki sen na człowieka tak że zasnął i wyjął jedno z jego żeber i zapełnił ciałem to miejsce a z żebra które wyjął z człowieka , ukształtował Pan Bóg kobietę i przyprowadził ją do człowieka”
I tak powstali pierwsi ludzie , nasi biblijni przodkowie-Adam i Ewa.
Zamieszkali w raju ,z którego mogli czerpać wszelkie korzyści. Jednak Bóg ostrzegł ich: „Nie wolno wam jeść owoców z drzewa poznania dobra i zła bo wtedy na pewno umrzecie.”
Adam i Ewa prowadzili beztroskie życie w raju. Jednak pewnego dnia Ewa kuszona przez węża wzięła owoc , ugryzła z niego kawałek , a potem dała trochę Adamowi. I on także zjadł. Wtedy otworzyły im się oczy i poznali że są nadzy. Spletli więc liście figowe i zrobili sobie przepaski. A gdy Pan Bóg przechadzał się po ogrodzie , Adam i Ewa skryli się przed nim. Gdy Bóg zawołał : „Adamie gdzie jesteś” , Adam odpowiedział: „Skryłem się bo jestem nagi”
Wtedy rzekł Bóg: „Kto ci powiedział że jesteś nagi? Czy jadłeś z drzewa z którego zakazałem ci jeść?”
A Adam odpowiedział: „Kobieta którą mi dałeś aby była ze mną , dała mi z tego drzewa i jadłem”
Pan Bóg bardzo się tym rozgniewał i rzekł do kobiety: „Dlaczego to uczyniłaś?” a Ewa odrzekła: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”
I wtedy Bóg wygnał Adama i Ewę z raju , zesłał na nich ból i cierpienie , stali się zwykłymi śmiertelnikami.
-A my jako ich potomkowie posiadamy swoje słabości, które niejednokrotnie prowadzą nas do „wygnania z raju”...-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Anty_Mandaryna
Młody Hawajowicz



Dołączył: 31 Gru 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 20:48, 01 Sty 2007    Temat postu:

"Ludzie to Adam i Ewa, bracia to Kain i Abel, potop to jest Wieża Babel, Sodoma to ogień i siarka, a prawość to Noe i Arka....."

"A Bóg widział, że wszystko co uczynił było bardzo dobre"- Księga Rodzaju


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM HAWAJE Strona Główna -> Kultura i rozrywka
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin