Autor Wiadomość
KociarAaAaa
PostWysłany: Nie 11:34, 31 Gru 2006    Temat postu:

Lokum dla wybrednych

Prezes Graboń zapowiada rozpoczęcie inwestycji na wiosnę. Pierwsze mieszkania w halach PZO powinny być gotowe późną jesienią 2007 r. Kogo będzie na nie stać? - Ceny będą zbliżone do cen mieszkań w nowych domach. Nie oferujemy tradycyjnych loftów dla młodych ludzi na dorobku, gdzie jest tanio, pusta hala i nic poza tym. Tworzymy wyjątkowe mieszkania o dobrym standardzie - zaznacza Jan Graboń.

- Lofty to towar dla wybrednych - dodaje Kazimierz Kirejczyk z firmy REAS Konsulting, która doradza deweloperom.

Są też plany adaptacji następnych starych fabryk. Najwięcej jest ich na Pradze. Lofty powstaną w dawnych zakładach Polleny przy Szwedzkiej. Na zlecenie firmy kosmetycznej PZ Cussons biuro architektoniczne Aukett opracowało projekt uzupełnienia XIX-wiecznych budynków o nowe bloki oraz adaptację zabytkowych gmachów na cele mieszkaniowe. Zrealizuje to już nowy właściciel fabryki. Lofty mają też powstać na Powiślu, w miejscu dawnej elektrociepłowni. Irlandzki deweloper chce zaadaptować na cele mieszkaniowe pofabryczny gmach od strony Zajęczej. Ma już warunki zabudowy. Rozpoczęcie inwestycji planuje na początek 2007 r.
Aqua_
PostWysłany: Nie 11:30, 31 Gru 2006    Temat postu:

Otwarte przestrzenie i wielkie okna

Projekt przebudowy zakładów przy Grochowskiej szykuje spółka Projekt Praga i znakomity architekt Stanisław Fiszer. Budynki PZO to też nie byle jaka architektura. Cenny jest zwłaszcza pięciopiętrowy gmach od frontu. Powstał niedługo przed wojną. Jego żelbetowy szkielet i przeszklone ściany przypominają dzieła architektów niemieckiego Bauhausu. - Po raz pierwszy przyszliśmy tu dwa lata temu. Byliśmy zafascynowani. Wpadliśmy na pomysł adaptacji tej przestrzeni na lofty - mówi zaangażowany w projekt architekt Marcin Garbacki z warszawskiej pracowni Stanisława Fiszera - Fiszer Atelier 41.

Rewitalizacja obejmie zabudowania między Grochowską a Mińską. Stoi tu pięć połączonych ze sobą budynków. Z zewnątrz niewiele się zmienią. Na ich szczycie wyrosną tylko pawilony, zwane przez architektów "domami na dachu". Pojawi się też mnóstwo zieleni na dachach, ścianach i dziedzińcach. Zmienią się za to wnętrza. Parter przeznaczono na sklepy, kawiarnie i kluby. Pierwsze i drugie piętro na pracownie artystyczne, galerie i biura. Górne piętra zmienią się w mieszkania o otwartych przestrzeniach i wielkich fabrycznych oknach. Do podziału jest w sumie blisko 20 tys. m kw. - Mieszkania są najważniejsze. Największe mogą mieć powierzchnię całego piętra - tłumaczy Marcin Garbacki.

Stanisław Fiszer zamierza otworzyć zamknięty od lat fragment Kamionkowskiej, który przebiega między zabudowaniami PZO. Wzdłuż Głuchej ma jeszcze powstać rząd małych domków-pracowni z ogródkami. - Lofty w PZO z pewnością przyczynią się do rozwoju i rewitalizacji całej okolicy - mówi Marcin Garbacki.
Aqua_
PostWysłany: Nie 11:30, 31 Gru 2006    Temat postu: Pierwsze lofty w Warszawie

Na mieszkania będą przerobione budynki Polskich Zakładów Optycznych przy Grochowskiej, elektrociepłowni na Powiślu i Polleny przy Szwedzkiej


Na świecie od dawna adaptuje się opuszczone fabryki na galerie i mieszkania (tzw. lofty). Polska w tej dziedzinie dopiero raczkuje. - Na lofty jest moda. To my ją zaczęliśmy - twierdzi Dorota Urawska z firmy Opal Property Developments, która w Łodzi urządza mieszkania w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. - Pierwsze dwieście mieszkań rozeszło się w trzy dni!

W Warszawie chętnych też nie brakuje. - Już 60 osób zgłosiło chęć zamieszkania w naszej fabryce. To głównie aktorzy, architekci, fotograficy - mówi Jan Graboń, prezes spółki PZO Investment, do której należą budynki PZO. Nazwisk nie chce zdradzić.

Powered by phpBB Theme ACID Š 2003 par HEDONISM
© 2001 - 2005 phpBB Group